
Inhoudsopgave
Kasteel van Gaasbeek
- Gaasbeek, een historisch overzicht (Herman Vandormael)
- 'Alles op sijnen tijd' (Laurens De Keyzer)
- 'Klopt en u zal open ghedaen worden' - Het verhaal van het kasteel van Gaasbeek (Jos Vandenbreeden)
Gaasbeek, een historisch overzicht
De heren van Leuven
Abcoude contra ‘T Serclaes
"Ende daer na, in corten stont,Werp men tslot af in den gront,Ende destrueeret altemale".
Oorlogen, restauraties... en schulden!
"En tout fidèle au Roy..."
Warfusée, bouwer en samenzweerder
Wie biedt meer... ?
Toen Gaasbeek Tirimont heette...
Buitengoed van Italiaanse markiezen
Een vrijgevige markiezin
"Alles op sijnen tijd"
Een kasteelwandeling in Gaasbeek
De kamer met de erker
De kamer met het grote glasraam
De Arrivabenekamer
De ridderzaal
De bibliotheek
De archiefzaal en van Hornetrap
De kamer van raadsheer Scockaert
De gotische kamer
Interludium
De blauwe kamer
Interludium
De Egmondkamer
De Galerijzaal
De zaal van de wacht
De eetzaal
De keuken
Interludium
De Rubenskamer
Interludium
De Infantekamer
Epiloog
“Klopt en de u zal open ghedaen worden” - Het verhaal van het kasteel van Gaasbeek
Auteursidentificatie:
Herman Vandormael, Laurens De Keyzer, Jos Vandenbreeden
Wie vandaag het kasteel van Gaasbeek bezoekt, waant zich in middeleeuwse tijden. Toch was dit majestatische slot, dat teruggaat tot de 13de eeuw, op het einde van de vorige eeuw nog net geen ruïne. De toenmalige eigenares, Markiezin Arconati Visconti (geboren Marie Peyrat) resideerde hoofdzakelijk in Parijs en Milaan. In 1887 besloot zij een deel van haar aanzienlijk fortuin te besteden aan de grondige restauratie – voor sommige delen was het veeleer 'herbouwen' - van het kasteel van Gaasbeek, dat eeuwen had toebehoord aan de familie van haar jong gestorven man Giammartino Arconati Visconti.
Enkele jaren na haar laatste bezoek in 1913 schonk zij het kasteel aan de Belgische staat
Herman Vandormael, huidig conservator, neemt de lezer mee op een boeiende tocht door de geschiedenis van het kasteel van Gaasbeek
Journalist Laurens De Keyzer maakt een kasteelwandeling. Samen met hem ontdekt de lezer niet alleen de talrijke kunstschatten bewaard in de vele kamers, hij proeft ook de sfeer en de poëzie van lang vervlogen tijden.
Jos Vandenbreeden, directeur van het Sint Lukasarchief Brussel, verhaalt in zijn bijdrage over de heropstanding van het kasteel van Gaasbeek, einde 19de eeuw. Onder leiding van architect en decorateur Charle Albert 'herbouwen' honderden vaklui het bouwvallige kasteel tot een monumentale burcht.